Історія пейнтболу як гри має досить цікаве походження. Сама назва пейнтболу походить від двох англомовних слів paint – фарба та ball – куля, м’яч. Дослівно назву гри у пейнтбол можна перекласти як кулька з фарбою – paintball.
Пейнтбольні кулі вперше створені в 1960-х роках компанією Nelson paints, на замовення американської лісової служби для забезпечення надійного способу маркування дерев на відстані. Чарльз Нельсон придумав ідею використання желатинової капсули, які у той час використовувались у якості оболонки таблеток для скота, він лише навчився закачувати у них фарбу. Кінцевим результатом було те, що гранули були досить стабільні, їх можна було вистрілювати з пістолета і вони розривались лише після потрапляння в дерево. Разом з тим, власники ранчо також почали використовувати такі пейнтбольні кулі для маркування великої рогатої худоби.
Перший пейнтбольний пістолет (відомий як маркер), який використовувався для вистрілювання гранул з фарбою був виготовлений фірмою Кроссман і мав назву “Nelspot 707″. Після декількох років виробництва цього маркера, Crossman вирішив закрити виробництво, оскільки темпів продажу не вистачало для того, щоб зробити його прибутковим. Це залишило Nelson paints без маркера для стрільби своїх куль, тому вони звернулися до Дейзі іншого виробника пневматичного обладнання розробити новий маркер. У 1972 році це відбулося у формі “Splotchmarker Daisy” який був запатентований Daisy і продаввся компанією Nelson як “Nel-Spot 007″.
У період з травня 1976-1977 Хейс Ноель (брокер) і Чарльз Гейнс (письменник) за горнятком кави, або чогось міцншого обговорювали фактори, які будуть впливати на виживання в лісі. Їм спала на думку ідея створити гру “на виживання” і перевірити чи здатні наприклад інстинкти самозбереження, які закладені в кожному з нас проявити себе у такій грі. Чи зможе у такій грі просто успішна ділова людина перемогти спеціально натренованого солдата. Після цієї розмови один з них у журналі побачив пейнтбольний маркер Nel-Spot 007, що дозволило їм реалізувати цю ідею на практиці.
Історія пейнтболу розвивалась не дуже стрімко і лише через 5 років, у 1981 році було проведено першу гру в пейнтбол. Вьсого учасників було дванадцять чоловік і кожен з них заплатив по $ 175, щоб покрити витрати на обладнання для гри. У ніч перед грою всі вони зустрілися і дійшл спільної думки, що швидше за все переможуть люди, які мають займаються мисливством, але ніяк не ті, що все життя прожили у місті.
7 червня 1981 відбулась перша гра в історії пейнтболу. Учатсть у грі брало 12 гравців: Ліонель Авіл спортивний оглядач, Боб Джонс письменник і спортивний оглядач, Кен Барретт власник підприємства в Нью-Йорку, Боб Карлсон нейрохірург, Джо Дрінон фондовий брокер , Чарльз Гейнс, Джером Гарі продюсери, Боб Ганзі, Хейс Ноель, Карл Сандуіст маркетологи, Ронні Симпкінс фермер та Річі Вайт – лісник.
Праила гри були наступні: на територоії площею біля 8 гектарів було розміщено 4 бази, на кожній базі було по 12 прапорців різних кольорів. Метою гри було захопити по одному прапору свого кольору з кожної бази і при цьому не бути вбитим. Річі Вайт з Нью-Гемпшіра який був лісником виграв цю гру, і увійшов в історію пейнтболу. Щоб виграти першу гру, він не зробив жодного пострілу він просто зібрав всі свої прапори незамітно для інших. Доктор Карлсон нейрохірург вибив 5 гравців одним з яких був Ноель, якому вдалося захопити 3 прапора і він майже захопив четвертий.
історія пейнтболу продовжувалась і у жовтні 1981 року, друга гра в пейнтбол відбулася в штаті Алабама і на цей раз була відкрита для громадськості.
У березня 1982 року перший в світі комерційне пейнтбольне поле відкрив Боб Ганзі з Нью-Гемпшира. Гру було названо як “Національна гра на виживання”.
У квітні 1982 відкрито перший у Нью-Йорку відкритий пейнтбольний майданчик.
У 1983 році вже проводився перший національний чемпіонат з цієї гри. Змагались 8 команд 6 з США і 2 з Канади. Кожна команда складалась з 12 гравців і метою гри було захопити прапор. Канадська команда “The Unknown Rebels” виграла цей чемпіонат та отримала приз у розмірі $ 3000 за перемогу в грі. Після перемоги канадської команди, в цьому ж році, в Канаді було відкрито пейнтбольне поле в Торонто.
Історія пейнтболу йде далі і у 1984 приносить Пейнтбол в Австралію під назвою Skirmish Games.
У 1985 році Англія отримує своє перше відкрите пейнтбольне поле. Пейнтбольні поля поступово зменшуються, гра робиться інтенсивнішою, що змушує гравців використовувати більше пейнтбольних куль.
У 1988 засновано IPPA (Міжнародна Асоціація гравців в пейнтбол) некомерційну організацію, яка стосується освіти, розвитку і безпеки пейнтболу.
1991 Пейнтбол вводиться в європейських країнах, включаючи Францію і Данію.
1992-93 NPPL (Національна Професійна Ліга пейнтболу) була заснована.
В Україну пейнтбол прийшов у 1996 році, одним з перших клубів на Україні був пейнтбольний клуб “Тріада”.
На цьому історія пейнтболу не закінчується, вона продовжується і твориться кожним з нас…